İstanbul’un Tarihi Hamamlarına Giriş 101

06/09/2015

Aslında bu yazıyı aklın bir köşesine sonbahar bi gelsin hele hanesine kondurulmuş bir Beyazıt ziyaretinden sonra yazmak lazım ama ben yine de bi başlaym sonra hemen bir versiyon güncellemesi yaparım.

Kim hamamları ne kadar bilir, sever, gider? Ben şahsen bu konuda bir allame-i cihan değilim; 1- Afyon hamamları, 2- Sanitas 3- Çemberlitaş bir de mukimi olduğum Hamam sokağın hamamı (ki yıllaaaar önce kapandı) hakkında az buçuk malumatlıyım. Dün itibariyle listeye Cağaloğlu hamamı da eklendi. En yeni üye olmasından sebeb başlayayım hamam sefası aşkımı kendisiyle anlatmaya.

IMG_8970[1]

Öncelikle bir fırsat sitesinin belli aralıklarla geçekleştirdiği promosyonlu satışlardan 80,00 TL’ye kese-köpük masaj alındı, sonra da Cağaloğlu Hamamı yoluna revan olundu.

Cağaloğlu hamamı adında da anlaşıldığı üzere Cağaloğlu semtimize konuşlanmış (burada ukalalık yapmayı aklından geçirmiş zatı Nişantaşı Üniversitesi koordinatları çitilesin :)P )

Hamam 1741 yılında I. Mahmut tarafından Ayasofya Külliyesi Kütüphanesi ve camisine gelir olsun diye yaptırılmış ama isim babası aslen Cenevizli olup da Sicilya’nın bağrından gayri resmi Osmanlı donanması tarafından babasıyla beraber koparılmış sonra artık asilzade olmasından mıdır babası serbest bırakılıp memleketine yollanmış  lakin kendisi ne hüner beceriler gösterdiyse bi de artık eli yüzü de düzgünse Enderun’da alı konulmuş vikont-zade Cicalo’lu Yusuf Sinan Paşa imiş. Cicalo’lu olmuş Cigaloğlu o da Cağaloglu. Bu zat I. Mahmuttan önce buraya bir hamam yaptırmış eee tabi hal böyle olunca önce gelen isim hakkını kapmış.

Sonra canım İstanbul halkı yıkanmalara doyamamış suyu sebil görüp, hamamlara sular odunlar yetişememeye başlamış (işte insan bu günü görüp de olanlara hayret etmesin mi?) III. Mustafa’da çare olarak büyük hamam yapımını yasaklamış böylece Cağaloglu hamamı da son yapılmış büyük hamam olarak kalıvermiş.

Bu arada kim milyoner olmak istercilere de bi kafa-konu dağıtma enstantanesi; III. Mustafa da iki cami kompleksi yaptırmış ama isim haklarını bir yatır bir de suya kaptırmış > kimler biliyor bakalım bu camileri …. hehehe bu sefer azzzz sonra!!!

Yine sazı alıp 9/8’lik tıngırdıyorum her telden 🙂

Cağaloğlu Hamamı çifte hamam, yani kadınlar ve erkekler bölümü ayrı. Kadınlar bölümünün Osmanlı zamanlarındaki girişi ana girişe gelmeden yine I. Mahmut’un yaptırdığı çeşmenin oradaki sokaktanmış (yine başlar kuyruk sokumundan deriiiin bir nefesle başımızın en tepesine kadar esneyerek göğe ersin). Şimdi ana kapı ne olursan ol yine gel diyor. Girişte bizi karşılayan koca bir kitabe yanında boy boy ünlüler az ötesine geçince tüm Al-i Osman….hemenn bir sülale boyu selfie 🙂 sonra resepsiyona yanaşma. Ben önden satın aldığım için onay kodu filan gösterdim, normalde randevu filan almadan direk gelip burada ödeme yapıyorsunuz. Çemberlitaş Hamamı gibi giriş paketi vermiyorlar, sizi hemen ilgili bölüme yolluyorlar > soyunma odaları.

IMG_8971[1] IMG_8974[1] IMG_8977[1] IMG_8978[1] IMG_8988[1]

Buraya gelirken yanınızda bir bikini altı getirin demenin faidesi var, üste gerek yok (PG rated mi deseydim yahu blog’u kurarken bak bilemedim şimdi).

Soyunma odaları kişiye özel, paylaşma yok, tekil kullanım, çıkana kadar anahtar sizde kalıyor. Bu arada önemli hatırlatma iki kendi şampuan ve saç kreminizden bir seyahat kitine atıverin. Oda anahtarı, şampuan, saç kremi koymak için de ufak bi poşetiniz olsun bence (unutursanız sorun yok, çıkışta ıslak bikininizi koymanız için kilitli poşet veriyorlar, önden bir tane daha istersiniz).

Odanın içinde peştemal var ona sarınıp çıkıyorsunuz, peştemali da odaya girince bi kontrol ediverin tabi 🙂 yoksa görevliler hemen bi tane ulaştırıveriyorlar panik yok 🙂

Oradan görevliler bizi hamamın sıcaklık bölümüne yönlendiriyorlar. Ortada koca bir göbek taşı görülmüşse doğru yerdeyiz hemen göbeğimizi taşa konuşlayalım. Yine bir PG rated anı; peştamalı çıkarıp sanki kızgın kumlara uzanırcasına göbek taşına yayılıyoruz; ortam sıcaklığı kızgın kumlar etkisi sağlayacak raddede.

Arada kafamızdan aşağı bir tas su (tabi ki sıcak) dökmeyi ihmal etmiyoruz.

(Cağaloğlu Hamamından hamam sefası 101’e geçiş yapmışım  … hehehehe 🙂 )

Bence oklava oklava (evet tabir budur) ölü deri atmak için en az yarım saat yayılmakta fayda var arada da su dökünmek şart > atlanmasın plizzz.

Sonra natır ablalar gel gel yapıyorlar, şimdi aç parantez ben göbek taşı niye göbek taşı araştırmalarına girmişken rast geldim temizleme işlemini nisa taifesi mensubu gerçekleştiriyorsa natır er kişi yapıyorsa tellak oluyormuş – yine başlar fezanın derinliklerinde…

Bir de ilk defa Cağaloğlu hamamında yastık olayına şahit oldum. Hijyen sorunsalına takılmazsak kafalar her türlü rahat 🙂 ben şahsen sevdim yumuşak yüzey ortamını.

Natır ablamız ilgili yönlendirmeleri yapıyor ama giriş gelişme sonuç isterseniz abla sizi sırt üstü yatırıp başlıyor keselemeye, sonra yüz üstü sonra oturma kemiklerimizin üzerinde rahat bir oturuş pozisyonu, kollar yüz – boyun keseleme sonra kalkıp suya uzayıp 3-5 tas sulanma sonra aynı sıra ile köpüklenme – sonra yine suya uzayıp arınma sonra natır ablamızın dizlerinin dibine çöküp şefkatlen saç-baş yıkama -durulama …. ohhh mis… sağlık sularımız olsun 🙂

Cağaloğlu hamamında da başka tarihi hamamlarda da kendisi özel olarak yıkanmak isteyenler için halvet odaları var. Aman deyim akıllara kötü şeyler gelmesin. Odada sizi ne sülümaan bekler ne de PG rated içerik. Hürrem sağolsun bize tamamen farklı belletti ama halvet aslen tenha, tenhaya çekilme, yalnızlık, yalnız kalmak demek oluyor. Yıkanmaya paklanmaya geldik di mi yani 🙂

Bu konuyu da açıklığa kavuşturduğumuza göre artık soğukluğa gazozumuzu yudumlamaya çıkabiliriz. Çıkmadan kapıda saç-vücut havluları var, sizin getirmenize gerek yok.

Cağaloğlu hamamında gazoz müesseseden, soğukluğun ortasındaki mermer havuzun etrafına yayılıp serin serin gazozumuzu yudumluyoruz. Sonra giyinmek için odalara yollanıyoruz.

Hamamda tarak, saç kurutma makinası filan var ben kendi tarağımı götürüyorum ama gerisi bence hamamda varkene taşımaya gerek yok.

Mehter marşıyla geldiğimiz yoldan İzmir marşıylan çıkıyoruz. (Kimler hatırlıyor 🙂 )

PS: Camiler Laleli ve Ayazma (soruyu hatırlayan var mı 🙂 ). Laleli’nin konumu kanımca herkesce malum, Ayazma Üsküdar’da içindeki kuş evleri de ayrı tatliş.

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s