Museo Vaticano – Vatikan Gezi Rehberi

Gelelim Roma’nın olmazsa olmaz Vatikan ziyaretine. Üniversitede ispanyolca hocam (aman deyim biliyormuşum izlenimi yaratmayım, gençlik hevesi işte) bir Meksika kodaman politikacısının Poor Mexico, so far away from God so close to America dediğini söylemiş idi **… Vatikan Allah’a o kadar yakın mı, bir arınma gerçekleşir mi bilinmez ama çok güzel. Yine olsa yine giderim o kadar güzel. 2009’da otel’deki tanıtım borşürlerinden görüp yarım günlük bir Vatikan – St. Pietro seyahati satın almış idik. Broşürün üstündeki numarayı aradık, rehber kız buluşma koordinatlarını bildirdi, 14:00’de hazır bulunun buyurdu, biz de aynen talimatları izledik, 50 eur filandı sanırım (geçmiş zaman berraklığı) kişi başı, ödemeyi direk rehberimize yaptık, kendisi de çok tatlı biri idi. Bizi asıl girişin orası olduğunu bu sene öğrendiğim yerden değil, St. Pietro kilisesine gider gibi yapıp aralardan bir yerden müzeye soktu. Müze, Vatikan neymiş ne değilmiş, hangi eserleri kim yapmış, niye yapmış, nasıl yapmış pek güzel anlattı. Sonra tavandaki her bir kareyi açıklayıp Sistine Şapeline giriş 101 dersi verdi, , zaten Michelangelo aşmış (bu da benim eşsiz sanat yorumum 🙂 ) ama hakikatten aşmış…. canım benim!

img_4044

Sistine’nin içi çok kalabalık, güvenlik sürekli bekleme yapmayın diyerek benlikleri bi dumur ediyo bünye bu bahaneylen tam bir kal gelme moduna alıyor 🙂 minik açmazlar, insani çelişkiler 🙂

img_4041

İlk ziyaretimizde müzeyi rehberle gezince ikinci ziyaretimizde bahçeyi rehberle gezip, müzede serbest stil takılalım dedik. Bu düşüncenin günahı da kişi başı 64 eur imiş (2015 – eee Vatikan … günahların bedellerinin banknot karşılıkları var di mi 🙂 ) Biletleri online sitesinden almıştık. Bu arada Vatikan bahçeleri rehbersiz gezilemiyor. Şehrin kendisine ve tüm idari kadrosuna (siz anladınız kimden bahsettiğimi) erişim buradan olduğu için güvenlik önlemleri – ben görmedim ama nedense güvenlik denilince mütemmim cüz olan NASA ayarındaymış.

vjiy3914

Bahçeye girerken başlar sağdan itibaren sayılıyor dönüşte de aynı kapıda aynı adette kelle bekleniyor. Mesela biz bahçeleri gezerken şakır şakır yağmur yağıyordu ama kafilemizde bu acı gerçeği reddeden bir hatun kişi şemsiyesi olmadığı için bahçenin ortasında geri dönücem ben buyurdu, rehberimiz ve fekat bu dönüş ancak jandarma eşliğinde olabilir dedi ve şu anda tüm operatörlerimiz başka müşterilerimize hizmet veriyorlar. Allah’tan yağmurluğu sağlam bir centilmen amca şemsiyesini teyzeye verdi, biz kaldığımız yerden turumuza devam ettik. Vatikan bahçeleri hakkında anlatılacak çok şey var da ben kimsenin kafasını ütülemeyim ama ilk bahar – son bahar İtalya ziyareti planlamışsanız bence mutlaka rehberli bahçe & müze gezisi için bir gün ayırın. Rehbersiz Vatikan gezmenin bir espirisi yokmuş, öğleden sonraki tecrübemizde onayladık. Bir de 2009’da rehberimiz bizi müzenin içinden St. Pietro’ya sokmuştu bu sefer biz de geri kalan insanlık gibi sıraya bir baktık, yağmura baktık, biz görmüştük deyip kalan sağlarla foto çektirdik, her rehberli gezi öyle mi bilmiyorum ama avantajlar var yani.

img_4043

next  iluminati ! 🙂

ciao

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s