Biraz Tehditkar Haftasonu Gezi Destinasyonları; Acarlar Longozu

Hafta sonu İstanbul’un keşmekeşinden uzaklaşıp kendimizi temiz havalara gark etmeye niyetlendiysek, dört element öğelerinden bir başkasına gark olmuş yeşillikleri listemizin başına alabiliriz. Belgrad ormanına gitmek hoş da bir longoz gördüm süksesi yok şimdi 🙂

IMG_7211.JPG

Ama longoz da pek munis bir oluşum gibi de gelmiyor kulağa kabul etmek lazım. Hatta daha Türkçesi subasar ormanıymış ki bence epey bir tehditkar! Bu kadar laf kalabalığına olayı açıklar daha detay verebilecek anlatım kapasitesine sahip değilim ne yazık ki resimlere bakıp hayal gücünüzü kullanacaksınız. Etrafta bir sürü ağaç, bitki, canlı var hepsi de suda yetişiyor. Dere yatağı gibi gözüküyor, walla biberlen mısır bile ekmişlerdi, sulama sorunu yok ama nasıl çürümeden yetişiyor yine açıklamayı ateyizlere bırakacağımız bir konu.

IMG_7231.JPG

Memlekette kaç tane longoz var hiç bir fikrim yok ama biri İğneada’da biri Karasu’da Türkiye’nin en büyüğü olma iddiasında iki tane longoz var. Siz gönlünüzce birini seçebilirsiniz elbet yaşadığınız kıtadan yakınlığına göre, biz Karasu’daki Acarlar Longozunu tercih ettik.  Burası tek parça halinde büyüklük iddiasında bulunan kendi çapında nadide bir ekolojik sistemmiş. Maalesef Türkiye’de bulunmuş olmanın şanssızlıklardan müzdarip (tabi ki herkeslerde Everest tepeleriyle yarışır yükseklikte çevre bilinci var da etraf kötü ne gelir elden?). Yaz aylarında daha kabalık, daha kuru ve daha kirletilmiş oluyormuş, ilkbaharda su seviyesi daha yüksek, sonbaharda da renklerin tadından yenmez bir peysaj sunuyormuş.

IMG_7240.JPG

Ulaşım için Sakarya – Karasu’ya vardıktan sonra navigasyona Acarlar Longozu yazından daha fazla bilgi veremeyeceğim. Sakarya merkeze yaklaşık 35-40 dakikalık bir mesafede. Etrafta çay içmelik, tost yemelik, eğer daha da acıkılmışsa yemek yemelik mekanlar vardı. Biz hiç birini denemedik açıkcası onun için bir öneride bulunamayacağım. Biz buraların ıslama köftesi meşhur diye direk Sakarya merkeze gidip Meşhur Yeni Cami Islama Köftecisinde yedik. Islanmış ekmeklerden minnak köftelere ulaşabilirseniz köfteler gayet lezzetli biz çok beğendik herkeslere tavsiye ederiz. Yalnız sipariş verirken bir değil bir buçuk sipariş edin 🙂 Ayrıca memlekete Halloween gelmiş herkeslerin cadılar bayramı mübarek olsun 😀 ee o zaman bir kabak tatlısı da yiyiverin köfte üzerine… Afiyet olsun!

P.S. 1 Mübarek aylardan Halloween veya az geçmiş aşure mevsimi olabilir ama ayvanın da tam mevsimi, yol üzerinde de bol bol satılıyor onu da atlamayın 🙂

P.S 2 Longoz için giriş ücretsiz.

IMG_7233.JPG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s