Her Daim İsyaaan Barselona Gezi Rehberi

Barselona’yı çok şükür kazasız bir şekilde gezip görebildik. Geçen ay Madrid’e niyetlenip kapısından dönmüştüm başka bahara kısmetmiş deyip. Üzerinize afiyet 20 günde anca kendime gelebildim psikolojik şok değil tabi antibiyotikler ağrı kesiciler filan toparladım bir şekilde. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi deyip başlayalım Barselona rehberimize 🙂

Önden Barselona Vlog umuzu izlemek isteyenler linke tık tık 🙂

IMG_1052.JPG

Madrid ve Barselona biletlerini yine 6 ay öncesinden bir promosyon atağı ile gayet uygun fiyatlara almıştık. Sizlere de aynısını tavsiye ederiz. Hastalık zamanları harici çok efektif ve ekonomik bir hamle oluyor.

IMG_0762.JPG

Barcelona Ulaşım

Bloguma aşina olanlar ulaşım başlangıç noktasının hep istanbul olduğunu az çok artık biliyorlar. Barcelona’ya İstanbul’dan THY ve Pegasus gidiyor. Diğer hava yollarına ben çalışmadım 🙂 Barcelona El Prat hava limanı dışında başka bir hava limanı var mı bilmiyorum ama sizin de bilmenize gerek yok çünkü Pegasus bile el Prat’a uçuyor. Tek fark iniş terminali, THY Terminal I’e iniyor, Pegasus II’ye. Bu konu şehir merkezine otobüs ile gitmek istiyorsanız işinize yarayacak not alıverin …. veya almayın 😛

IMG_1058.JPG

Hava alanı – Şehir Merkezi Ulaşım

Terminal I ve II’den şehir merkezi Pl. Catalunya’ya en fazla 10 dakikada bir free wifi’li şarj soketli klimalı otobüsler mevcut. Bu otobüsler çok yaratıcı olarak aerobus olarak geçiyor. Dikkat edilmesi gereken gece 1:00  sabah 5:00 arası otobüs yok onun dışında terminal 1 otobüsleri işlek saatlerde 5 dakikada bir. Yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine varıyor. İlla sizi şehir merkezine atacak diye bir iddiası da yok. Bir dilenci vapuru olmasa da arada 3 – 5 durak mevcut. Çok rahat bir hizmet. Tek yön bilet 5.90 eur, gidiş-dönüş alırsanız 10.20 eur. Etraftaki makinelerden alabileceğiniz gibi internet sitesinden de bilet alabiliyorsunuz. Makinelerin kullanımı rahat, İngilizce seçeceği mevcut. Hadi hizmet kapsama alanımı genişletip internet sitesinin linkini de şuraya bırakayım.

IMG_0820.JPG

Bunun dışında taksi tabi ki her daim elinizin altında metro konusuna hiç çalışmadım otobüs rahat beni yormayın siz de 🙂

Şehir içi ulaşım ve Konaklama

Pl. Catalunya civarı merkez mahallesi. Eğer bana en merkez mahallelerde kalmak yakışır diyorsanız buralar sizin için biçilmiş kaftan. Yalnız hareket ve bereket de bu bölgelerde olduğu için ses konusu hassas bünyeleri zorlayabilir. Merkeziyetçiliğimden ödün vermeyeyim ama bu da kulak be anacım derseniz size El Eixample (eyşample diye okunurmuş) verelim.

IMG_1039.JPG

Burası da ana binaya ek stayla meydana eklenmiş zaten kelime olarak da bu anlama geliyormuş. Buraları diğer seçeneklere göre biraz daha pahalı. Etraf temiz olsun güzel olsun biraz da ekonomik olsun derseniz sizi Gracia bölgesine doğru alalım.

IMG_1612.JPG

Burasının kelime anlamı da şükran demekmiş, eskiden çingene mahallesiymiş şimdi hipsterellalar sizi bekler. Biz buranın kuzey tarafına doğru olan Park Güell’e yakın Hotel Rondo Lesseps Barcelona da kaldık.

Merkeze yürüyerek yarım saat kadar sürüyordu. Ben yürümem derseniz sanırım üç metro durağı idi. Tabi bir evropa memleketi olarak otelden metroya yürüme mesafeniz max 2-3 dakika filan. Metroya da bağladığıma göre bu konuya geçebilirim. Bu arada otelden gayet memnun kaldık herkeslere tavsiye ederiz. Personel güleryüzlü değil ama görev bilinci yerinde yardımcı oluyorlar zaten Barcelona’da genel olarak yerel kimselerin hiç biri güleryüzlü değil. Siz istemesiniz bile gelip yardım ediyorlar ama bir tebessüm etmiyorlar! Neyse ben metroya geri döneyim. Metro ağı geniş, kapsama alanı yeterli en ekonomik bilet seçeceği T10 olarak geçen 10’lu biletler. Bu biletin fiyatı 10,20 eur ve adından da anlaşıldığı gibi 10 kullanımlık tek bilet. İki kişi aynı anda kullanabiliyorsunuz. Bu özellik T10 biletine has, diğer çoklu – süreli biletler kişisel kullanım için. Ayrıca otobüs, minibüs, metro Allah verdiyse hepsinde geçiyor.

Gezilecek Yerler

Barcelona’nın gezilecek yerleri sadece kendi eserleri ile sınırlı kalmamakla beraber Gaudi tarafından tasarlanıp bina edilmiş. Modernisme’nin artık havası suyu Katalonya Bölgesini nasıl etkilediyse binalar çarpıcı – düşündürücü.

IMG_1451.JPG

Modernisme ne ola ki derseniz bölgesine göre adı değişen bir mimari – biraz da edebi bir akım. Modernisme’ciler burjuvazi değerlerin sanatla bağdaşmadığını düşünüp ya kendilerini cemiyetten soyutlayıp bohem bir tarz benimsemişler ya da toplumu sanatla değiştirmeye baş koymuşlar. Kim bunlar derseniz ben de çok tanımıyorum şimdi kültür bakanlığı Kuzguncuk şubesine bağlamamın lüzumu yok 🙂 ama edebicilerden Hendrik Ibsen tanıdık gelebilir. Gaudi de zaten sizin bu satırlara maruz kalma sebebiniz. Bölgeye göre isim konusuna gelince de mesela Fransa dolaylarında bu akım Art Nouveau olarak anılıyor (heh şimdi bildiniz di mi …. ya da ne bildiniz gerçekten bi merak ettim 🙂 ) Almanlar Jungendstil filan diyorlarmış ama ben böyle bir tanım daha önce duyduysam da hatırlamıyorum.

IMG_1200.JPG

Mimaride düz çizgilerden çok yuvarlak hatların tercih edildiği, desen ve motiflerde detaylara önem veren, bitkisel – organik elementlerin yoğun kullanıldığı, asimetri ve dinamik şekilleri öne çıkaran bir akım olarak tanımlanıyormuş. Eldeki şartlarla verebileceğim tek açıklama budur. Ben bilet ve gezilebilecek gün tarifelerinden binalara bağlarım buradan.

IMG_1175.JPG

Bu binaların en ünlüsü tabi ki La Sagrada Familia. Kendisi inşallah 2026’ya bitecek olan Kutsal ailemize adanmış bir kilise. Vatikan’la ilişki durumu Minor Bazilika olarak tanımlanmış. O ihtişama anca minör mu olmuş büyüyünce majör mü olacak (kabul cıvıklaştım 😀 ) Vatikanla aralarındaki ilişki ben seferi kontenjanından araya fazla girmeyeyim.

IMG_0998.JPG

Bu özel bağışlarla ve turistlerin ödedikleri bilet ücretleri ile inşaa olan bir kilise ayrıca da ödediğimiz giriş ücretinin otomatik olarak bir takım günahlarımızla mahsuplaşma durumu var. Giriş ücretlerine gelecek olursak sizi şuraya alalım.

IMG_0956.JPG

Genel olarak, en temel bilet 15 eur, buna müze ve kilisenin içi dahil, temiz size 1 -2 saat harcatır. Ek hizmet olarak; audio guide (siz gezerken eserlerin üzerindeki rakamlara göre size bilgi veren önceden kaydedilmiş kulaklıklı bir cihaz), (canlı) rehberli gezi, Gaudi’nin hayatı – sanatı hakkında bilgi ve kulelere çıkma geliyor.

IMG_0857.JPG

Bir kaç kule var, yoğunluğa, açık olma durumuna ve tüm şartlar müsaitse sizin tercihinize göre bir kuleye çıkabiliyorsunuz. Biz Gaudi ile ilgili bir free walking tour’a katılıp La Sagrada Familia biletini en temel seçeceği ile hallettik. Gayet memnun kaldık.

IMG_0964.JPG

Barcelona’da da çeşitli free walking tour’lar var. Biz yerel ve minik bir tur olmasından dolayı Runnerbean Tours u tercih ettik. Size de tavsiye ederiz. Gaudi ve Gotik mahallesi turlarına katıldık. Her iki tur da Plaça Reial’den başlıyor ve yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Gaudi turunda iki adet metro yolculuğu mevcut …. Akdeniz memleketlerinde her şey sorgulanmaya gelmez hani walking’di filan diyecek olanlara 🙂

IMG_0953.JPG

Gaudi’lere dönecek olursak Plaça Reial’deki üç sokak lambası, biraz ilerideki Palau Güell, Passeig de Gracia’daki Casa Battlo ve Casa Mila (La Pedrera), Lesseps’deki Casa Vicens ve yine biraz ilerisindeki Park Güell çoğunluğu UNESCO kültürel mirası olan eserler.

IMG_1511.JPG

Bunların hepsini ziyaret etmeye zamanınız varsa bile ekonomik kısmı dikkate almanız gereken ayrı bir konu. Evler – Parklar – binalar güzel. Giriş ücretleri biraz düşündürücü. Tüm evlerin, parkların linklerini ekledim yüksek sevap sezonu olmasa da hadi yine iyisiniz. Seçeneklerden artık gönlünüzün götürdüğü yere gidersiniz. Biz La Pedrera ve Park Güell’in içini gezdik, diğerlerine dışarıdan baktık.

IMG_1466.JPG

Park Güell, Casa Battlo ve Casa Mila (La Pedrera) için önceden bilet almanız genelde hayırlı oluyor diğerleri için kapıdan da alabilirsiniz. Modernisme ne kadar burjuvaziye karşı bir akım olsa da bu evler hep burjuvazi evleri, tabi her ne kadar gelen para proleterya alın teri de olsa hazıra dağ dayanmayacak şartlarında. Bu sebeple evlerde girişin üst katında ailenin kendisi otururmuş (Casa İspanyolca’da ev demek sonrasında gelen isim de kullanan / yaptıran ailenin soy ismi oluyor) diğer katlar kiraya verilirmiş. Genelde bu evlerin ailenin oturduğu katı en ihtişamlı olanı olurmuş. Ama Gaudi sanatından ödün vermediği için hizmetlilerin odası bile bir alex olarak tasarlanmış.

Biz Casa Mila’yı enteresan bacaları ve içinde dönemin mobilyalarının da sergilenmesinden dolayı tercih ettik. Bu evi yaparken Gaudi Kapadokya’dan ilham almış diyorlarlar. George Lukas’ın da Casa Mila’nın bacalarından. Biz bu teoriyi akla yakın bulduk siz kendiniz karar verin 🙂

IMG_1213.JPG

Gaudi haricinde Barcelona’da nereleri gezeceğim derseniz seçenek hala bol. Plaça Catalunya ve aşağıda doğru La Rambla, cadde üzerindeki Mercat de la Boqueria turistik çekim noktaları.

IMG_1259.JPG

Mercat de la Boqueria adından anlaşılacağı üzere pazar yeri. Uygun sokak yemekleri seçenekleri de var bol taze tropik meyve – sebze alışveriş imkanı da. Yalnız buraları aşırı turistik yani fazla kalabalık.

IMG_1274.JPG

Gotik Mahalle de Barcelona’nın eski şehri. Barcelona Katedrali, eski şehrin giriş kapıları, engizisyon öncesi Yahudi Mahallesi, Kral’ın kaşifleri karşılama noktası filan burada.

IMG_1269.JPG

Ayrıca Barcelona mimarlar odası ve Picasso Müzesi de bu bölgede. Barcelona mimarlar odası nereden çıktı derseniz binanın kendisi bu mu kendinizi ifade şekliniz sorunsalı oluşturacak bir bina olmasına rağmen üzerindeki ilk okul resmi sempatikliğindeki anlatım Picasso eseri 🙂

IMG_1272.JPG

Picasso Müzesi de Picasso’nun yetişken bir insan gibi resim yaptığı çocukluk – ilk gençlik yıllarına ait tabloların çoğunlukta olduğu bir müze. Ama seviyorsanız / anlıyorsanız bol kübik tablolarından da var. Bu arada yetişkin insan gibi resim yapma tanımlaması bana ait değil Picasso’nun kendi tanımı, büyüdükçe çocuk gibi resim yapmaya başlamış 🙂 Resim konusu bana hep erör verdiriyor henüz mavi ekran ötesine geçemedim. Onun için siz de benim gibiyseniz Picasso müzesini Perşembe akşamı saat 18:00’den sonra gezin. Neden? çünkü bu şekil geziş ücretsiz 🙂 Sadece öncesinde sitesinden randevu almanız gerekiyor.

IMG_0722.JPG

Gotik Mahallesine dönecek olursak çok meraklıysanız Barcelona meclis – belediye vs yani idari binaları da bu bölgede. Biraz ileride de altından geçeni lanetleyen köprü mevcut. Hakkını yemeyelim şimdi her geçeni de lanetlemiyormuş, eğer geçerken kafanızı kaldırıp kafatası ve hançeri görürseniz lanetleniyormuşsunuz. Laneti kaldırmak için rivayet muhtelif ya altından üç defa daha geçecekmişsiniz ya da başka bir sokakta bulunan La Casa de l’Arcadiaca (bir nevi kadı’nın evi) üzerindeki kaplumbağa heykeline dokunacakmışsınız. Bu arada kaplumbağa da adeletin yavaşlığını temsil ediyormuş.

IMG_1277.JPG

Bu bölgede diğer kiliselerin biraz gölgesinde kalmış olmakla beraber Barcelona Futbol Klübü hayranlarının ya da genel olarak futbol severlerin ilgisini çekebilecek Santa Maria Del Mar Kilisesi var. Futbol klübü ile bağlantısı bilinmemekle beraber kilisenin koruyucu sponsorlarından bir tanesi Barcelona Futbol Klübü imiş ve yakın zamanda kilisenin düşen vitraylarından birinin onarılma masraflarını üstlenmiş. Kiliseye girince sol kanatta en sondaki eflatun tonlardaki vitray mevzu bahis öğe. Görünce futbolcular hemen anlar zaten.

IMG_1319.JPG

Futbol klübünden bahsetmişken meraklılar için stadium gezme imkanı da var. Biz gezmedik onun için bir bilgi veremeyeceğim. Stadium Espanya metro durağının orada idi. Önünden geçerken önce bu stadium biraz küçük mü olduk sonra herhalde eski stadium buydu dedik  yani olaydan o kadar uzağız. Meraklılar kendileri araştırsın. Bu durakta ayrıca açık hava müzesi gibi gezilebilen Poble Espanyol köyü var. Gerçek bir köy değil, vakti zamanında bir fuar için İspanya’nın çeşitli köy evlerini sergileme amacıyla yapılmış. En başta bahsettiğim hava alanı otobüs biletini alırken bize bu köy için bir indirim kuponu da verdiler ama bizim vaktimiz kalmadığı için gezemedik.

Hazır gezemediğimiz yerlere başlamışken Tibidabo (tema parkı imiş), Montjuic, La Barcelonata (plaj) ve şehrin biraz dışındaki Mont Serrat genel çekim noktaları.

IMG_1621.JPG

Ben gezebildiğimiz yerlerden devam edecek olursam şehrin en Karaköy noktası Gracia bölgesinden buyuralım. Burası sokak gezmesi. Bol bol grafitti – mural ve incik cincikli tatlı butikler mevcut.

Buraların haricinde de müze, akvaryum vs bol bir şehir Barcelona ama ben 4 gün için bu kadar araştırma yapabildim gerisi size kalmış 😀

Yeme – İçme

Buralarda tapas – paella yiyip Sangria içiyoruz. Paella aslen Valencia bölgesine ait bir pirinç (bence direkt pilav) yemeği. Orijinalinde tavşan, domuz ne bulunursa eklenerek yapılıyormuş.

IMG_1034.JPG

Barcelona’da deniz ürünlü versiyonu meşhurmuş. Tapasa da paylaşımlık mezeler diyebiliriz. Zeytin, karides, kalamar, bir çeşit acı soslu patates kızartması olan patatas bravas, biber kızartması gibi olan patron peppers, ispanyol sucuğu olan churizo popüler tapas çeşitleri. Sangria da ucuz şarap ve bol meyveden yapılan güzel bir içki 🙂 Nasıl yapılıyor derseniz de hizmette sınır tanımayıp sizler için görüntülü çalıştık tarif için tık tık 🙂

IMG_1026.JPG

Tapas için her yerde önerilen iki restaurant var onları merak edenler zaten kendileri de bulurlar bir de biz gitmedik onun için yazmıyorum. Bize Gotik Mahallesinde bulunan La Puntual ve El Xampanyet (şampanyet diye okunuyormuş) tavsiye edildi.

QHEC7308.JPG

La Puntual’ı biz denedik ve tavsiye ederiz, El Xampanyet’i de bizden sonra Barcelona’ya giden bir arkadaşımız deneyip onayladı. Bunun dışında biz paella’yı Taller de Tapas da denedik güzeldi. Ayrıca buradaki patatas bravas’ın üzerinde bizim midyelerin üzerine konan tartar sos gibi bir sos vardı ki kendisi gayet lezzetli idi. Eğer çok yerel takılmak istemezseniz Gotik Mahalle civarındaki Dues Sicilies çok başarılı bir pizzacı idi. Dilim pizza da var, kendisinden hiç beklenmeyecek klimalı aile salonu da 🙂

IMG_0743.JPG

P.S. 1 Barcelona’da çantanıza tam tekmil mukayyet olun benden söylemesi. Normalde buraların kap kaçı meşhurmuş ama bu sene her zamankinden daha fazla olay vuku buluyormuş. Free walking tour’da yerel bir kimse olmasına rağmen bizim rehbere bile hamle yapmaya yeltendiler. Genel uyarı ya sırt çantanızı önünüzde taşıyın ya da değerli eşyalarını sırt çantanıza koymayın önünüzde full korkuma kalkanı altında saklayın.

P.S. 2 Burası Katalunya yani İspanya’nın  (benim bildiğim) iki ayrılıkçı bölgesinden biri (diğeri Bask Bölgesi her iki bölge de enteresan bir şekilde Fransa sınırında) fazlasıyla İspanyolca’yı andırmakla beraber kendine özgü bir dili var (Katalan). Yani İspanyolca konuşmaya çalışarak sempatiklik yapmaya çalışmayın 😛

P.S. 3 Bu sene gitmişseniz her yerde sarı kurdele işaretleri / flamaları göreceksiniz. Bu hapishanede olan ayrılıkçı politikacıları desteklemek amacıyla yapılan bir hareket. İspanya’da ayrılıkçı gösteriler yapmak anayasaya aykırı olduğu için bu insanlar tutuklanmış. Ama ayrılıkçı olsun olmasın insanların fikirlerini ortaya koymasından dolayı tutuklanması protesto ediliyormuş.

Sanırım bu yazının da sonuna geldim 🙂 Kap kaç riskinin yarattığı strese rağmen biz Barcelona’yı çok sevdik ❤ en kısa zamanda tekrar görüşmek üzere!

IMG_1552.JPG

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s