Cittaslow’a Muhafazakar Yaklaşımlar Göynük Gezi Rehberi

Özünde cittaslow un en öz hakikisi bile olsa Göynük nasıl bu sınıflandırmaya girmeyi caiz bulmuş ateyizler hadi bunu da açıklayın diyerek başlıyorum bugün ki yazıma.

B4CCB431-11D0-4659-AE48-2491853259E7

italyan tipi şehir kültürüne icazet konusuna elbet gireceğim ama yazın sıcağı bahane edip üstün körü geçtiğim cittaslow olayını bir açıklayım artık diyorum. Sığacık yazımda buralarda turbo sadece çizgi filmdeki gibi salyangozun adı deyip bırakvermiştim konuyu.

4CCB06DA-434B-4C09-9FEF-CF2E630D532A

Kelime anlamı italyanca yavaş şehir demekmiş, yavaş yemek akımından esinlenilmiş, ilk olarak 1999 yılında hayatımıza girmiş, en öz hakikisi Toskana bölgesindeki Greve in Chianti şehri imiş. Her şehrin kendine özgü değerleriyle yerel üretici ve doğal üretim yöntemleri ile varlığını sürdürmesi amaçlanıyormuş.

1F9460DA-9805-4CBB-B57A-8F154778BBF1

Yavaş şehir olmak elbette wallahi ben sağımdan soluma 2 saatten önce dönmem bir yemeği masaya 45 dakikadan önce koymam diyerek olunmuyormuş. Yerine getirilmesi gereken bir kurallar silsilesi ve en sonunda hah tamam oldu diyen bir sertifika verme merci varmış.

390AFD55-9F77-408E-8EC8-2F4D5AB74A41

Göynük de Türkiye’deki yavaş şehirler listemize 15. sıradan katılım sağlamış, yani Türkiye’nin ilk yavaş şehiri malum Seferihisar, bir sonraki büyük ihtimal Kardeniz şehri (şimdi bu hırs konusunu da takdir etsem mi etmesem mi bilemedim – sebebi hamişlerde 🙂 )katılana kadar son katılımcı olacak olan da Göynük.

D04FCD37-B21D-4D75-B73D-720EE2127575

Peki kardeşim ben buraya nasıl ulaşacağım derseniz; İstanbul’dan TEM’den basıp (biri yavaş mı dedi 😀 ) Kocaeli – Adapazarı – Bilecik /Eskişehir -Geyve tabelalarını takip ederek 2,5 saat gibi bir sürede Göynük’e varabilir.

4AAB9C36-6E85-4E34-A97F-2D1D2CFADEED

Geldikten sonra ilk tepede bulunan Zafer Kulesi Anıtına bir çıkıyoruz. Burası Göynük’ün görece yeni yapılarından, elbet etrafta yeni bina var da eskilerin en yenisi diyebiliriz. 1924 yılında Türkiye’nin ilk kaymakamı Sakarya Savaşı başarıları adına bu kuleyi bina ettirmiş.

93D51E57-2ABE-4CB7-A4F5-31E1CE33A7D4

Anıt fotojenik, tepeden manzara güzel. Bir de bir cafesi var, çay kahve içip demlenmek için gayet sevimli. Burada sevimli sıfatı önemli. Bu yazı boyunca çok fazla noktada geçmeyecek. Neden? Çünkü Göynük halkının artık muhafazakarlığı da aşmış bağnazlığı bizi resmen sindirdi. Herkesin inancı kendine ama ben de kot – tişört giyerek kadın kadına rahat rahat gezmek istiyorum. Tüm ilçe Gülşen’le beni resmen uzaydan gelmişiz gibi taradılar sağ olsunlar. Rahatsız olduk mu? Fazlasıyla!

9357029D-E623-46C6-BE9B-39F9DAEFAF28

Neyse ben gezilecek yerlere geri dönüyorum; Eski evlerden gezilebilecek konaklar varmış. Biz bir tanesini bulabildik ama içeride insan vardıysa da bize ses etmediler onun için siz iletişim kurabildiğiniz yerel kimselerden gezebileceğiniz konak bilgisini alabilirsiniz.  Bizim niyetlendiğimiz konak Akşemsettinoğlu Konağı idi.

D80ACCC2-BD33-4B64-93CE-4E600AEBBF4F

Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin’in Türbesi, I. Orhan’ın en büyük oğlu Süleyman tarafından yaptırılan Gazi Süleyman Paşa Cami ve Hamamı  – bak şimdi bir şehzadenin Paşa olmuş olması da enteresan geldi, ben bu konuyu da geniş bir vaktimde yavaştan araştırayım – yaşasın cittaslow ruhu 😀 , Anıt Çınarları (Ana meydandaki en yaşlı olanı imiş, resmi en aşağılarda ❤ ), Çarşısı, ara sokakları, bir de Ömer Sıkkin Hz.’lerinin Türbesi için hedef süre 2 saat olarak verilen görülecek yerleri. Yavaş şehire gelmişken neden 2 saatte her yeri geziyorum sorgulama kaldırmayacak konular.

2F50E1E2-A1B2-488F-91A9-92E16E1F9F89

Ben sizin o kadar gezmelere açıkacak olan midenize derman olayım. Paşazade buralara kadar gelmişken yemek yememiz gereken yermiş. Yerel yemekler; zincirleme isim tamlaması şeklinde önümüze konan cevizli, keşli bir mantı, yine aynı malzemelerden bir erişte, yerel etler ve yerel etlerden yapılmış sarmalar, yine bol tamlamalı bir mantar ve tatlı olarak oklava baklavası ya da tahinli pide harici işletmemizde her türlü pide çeşidi de mevcut. Ayrıca tava yoğurdu da gayet lezzetli. Burada bizim açımızdan tek sorun mevsim dolayısıyla dışarıda oturduğumuzdan maruz kaldığımız yoğun kara sinek nüfusu idi.

BAB24D1C-28C8-4905-900F-8FE00F9D7B84

İstanbul – Göynük yolu ayrıca kendi başına gayet güzel ve bir gezi sebebi olabilir. Göynük’te evler – ortam gayet cozy olmasına rağmen yerel halkın bakışlarıyla sindirme politikası bizim genel hissiyatımızı etkiledi. Ben gittiğim yerlerde genel anlayış / uyum çerçevesinde gezmeyi uygun bulsam da burada ki tutum bana biraz aşırı geldi. Ama tabi turizm bir çok ön yargıyı yıkma gücüne sahip onun için kendinizden çok taviz vermeden  buraları bol turiste boğun! Fazla baskıya gelemem ben diyorsanız da doğal olarak muhafazakar olacağınız kış aylarında ziyaret edin :S

13209B20-6B4E-4307-83C5-B6CF3FB6C7D3

P.S. 1 Cittaslow – çittaslov diye okunuyor ama ben de herkesler gibi sittaslov demeyi seviyorum onun için siz de gönlünüzce takılın.

P.S. 2 Cittaslow’a katılım sağlayan 15 Türk şehrinin çoğunun Ege ve Akdeniz bölgesinden olması kimseleri şaşırtmaz kanımca 🙂 Yerinde duramayan Karadeniz insanının şehirlerinin aynı oranda katılımının sadece inat ve hırstan kaynaklandığını düşünmekteyim 😛 Diğer şehirler nere diyecek olursanız; Akyaka (Muğla), Eğirdir (Isparta), Gerze (Sinop), Gökçeada (Çanakkale) , Göynük (Bolu), Mudurnu (Bolu),  Halfeti (Urfa), Perşembe (Ordu), Seferihisar (İzmir), Şavşat (Artvin), Taraklı (Sakarya), Uzundere (Erzurum), Vize (Kırklareli), Yalvaç (Isparta), Yenipazar (Aydın)

P.S. 3 Canım Kıbrısın da 3 tane Cittaslow’u varmış; Lefke, Mehmetçik (Mağusa), Yeni Boğaziçi (Mağusa) – ayrıca Yeni Boğaziçi Kuzey – Güney Kıbrıs’ın ilk Cittaslow’u imiş. Bence Kıbrısın tamamı cittaslow ilan edilebilirdi. Acaba bu 3 şehrin diğerlerinden daha yavaş olma sebebi neymiş 😛

P.S.4 Çin’in bile cittaslow’ları var! neden bile diyecek olursanız cittaslow olmanın ilk şartı 50.000’den az nüfuslu bir yerleşim yeri olmakmış….. yani köy – kasaba bağlamında Çin’de bu hedef rakamı bence anca muhtariyetleri kurtarır sanki 😀

P.S. 5 Tüm dünyada Türkiye en fazla cittaslow bulunduran 3. ülke imiş. Birinci 75 şehirle İtalya ikinci 17 şehirle Polonya imiş. Bir no comment anı….

9EB20427-1CAC-4923-B6C3-209BCD21F3C4

P.S. 6 Yazı konusu Göynük olmasına rağmen hamişlere tek katılım bu noktada gerçekleşecek 🙂 Göynük’ün her yerinde çöp tankerlerinde, kaldırımlarda, banklarda Ankara Belediyesi yazıyordu. Bolu’nun bir ilçesi olmasına rağmen neden hizmet Ankara’dan sağlanıyor, ya da Ankara’nın Göynük’e sponsor olmasının sebebi nedir beni bir aydınlatıverin lütfen!

Final P.S. yukarıda adı geçen yerleşim yerlerinin şehir olmadığının ben de farkındayım ama ilçe ya da belde yazmak yerine kavram “yavaş şehir” olduğu için ben de öyle tanımladım.

 

 

2 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s