Bir Alman Romantiği – Heidelberg Gezi Rehberi

Alman ve Romantik aynı cümlenin içinde de bir olmuyor şimdi kabul etmek lazım. Ama kendi memleketlisi için olmasa bile bunun da alt yapısını en sağlam şekilde atmayı elbet bizden öğrenecek değiller 🙂

Genelde ilk baharda gezmelik Ren Nehri Romantik turları bir şekilde kulağınıza çalınmıştır. Çalınmadıysa Ren Havzasında genelde premses masallarına ilham olmuş ismi en Rumpelstilskin tınılı kale – şehirleri kapsayan, kanımca masalsı şatolarından dolayı romantiklik sıfatına layık görülmüş Güney Almanya bölgesi turlarından bahsediyorum. Neuschwanstein Şatosu uyuyan güzel masalının şatosuna ilham olması sebebiyle şöhret bakımından diğer şatolara fark atmış ama genel olarak bölgede bu tip yapı ziyadesiylen bina edilmiş.

Bir de Alman coğrafyası 101 girişi yapayım. Almanya’nın güneyinde iki eyalet var. Biri Baden-Württemberg diğeri de Bavyera. Romantik rota Ren Nehrini takip ettiği için Alman eyalet sistemini iplemiyor. Yani her iki eyaletin payına da bir kısım romantizm düşüyor. Hatta Romantizm bir üst kat eyaletten başlıyor ama orası bu yazının konusu değil.

Ben kendim romantik tur yaptığımda size gezilecek yerler konusunda daha detaylı bilgi veririm. Şimdilik bu bölge yakınlarında sadece iki şehir gördüm. Allah’ı var ikisi de gayet sevimlilerdi. Romantizm konusunda benim de içimde bir Alman olduğu için konuyu yetkilerine bırakıp günü birlik Heidelberg gezisi rehberime başlayayım.


Heidelberg Ulaşım

Galiba buraya en yakın hava limanı Frankfurt ama Stuttgart da olabilir, mesafe ölçmedim şimdi bu kadar ayrıntıya girmeyi gerektirecek bir durum da yok çünkü buraya gelmek için mutlaka en azından bir tren kullanacağız. Münih (Bavyera Eyaleti), Stuttgart (Baden-Württemberg Eyaleti), Frankfurt (Hessen Eyaleti) havaalanı olan çevre şehirler. Hepsinin yanına eyaletini de sizi Alman coğrafyası sınavına sokacağım için yazmadım. Buraya gelmek için kullanacağımız tren biletini ekonomimizi bozmayacak bir şekilde temin etmek için faideleneceğimizden yazdım. Heidelberg de Baden-Württemberg eyaleti kapsama alanında.

Stuttgart yazımda Alman Raylı Sistemlerine bir giriş yapmıştım yeri geldiğinde açıklamalara devam edeceğim deyip o zaman edeyim. Genel olarak Almanya’da tren pahalı. Yani cengaver gibi sitesine girip bileti kestireyim iddalı atılımlar. Ama kendileri de durumun farkında ki çeşitli sitelerde bilet nasıl ekonomikleşir bir takım açıklamalara girmişler. Eğer siz bizim gibi Stuttgart’tan geliyorsanız ve birden fazla kişi iseniz günü birlik gezi için genelde en uygun bilet BW (Baden-Württemberg’i her seferinde yazmayım şimdi bana da yazık) eyalet bileti. Eyalet bileti sizin nereye gideceğinizle çok ilgilenmiyor. IRE, RE, RB and S-Bahn trenlerini kullanarak sabah 9:00’dan bir sonra ki sabah 3:00’e kadar aynı eyalet içinde istediğiniz yere sınırsız yolculuk yapabilirsiniz. Aynı zamanda geldiğiniz – gittiğiniz yerdeki tüm şehir içi ulaşım araçları da (otobüs, tren, metro, tramvay) bilete dahil.

Burada dikkat edilmesi gereken bu biletler IC, EC ve ICE yani özünde hızlı trenlerde geçmiyor. Sadece ilk yazdığım kategorideki trenlerde kullanabiliyoruz. Hızlı tren değil diye diğerlerini hor görmeyin muhtemel bir sürü sözde hızlı trenden daha efektif yol alıyordur 😛 Bu biletin fiyatı 24 eur. İkinci kişiden itibaren beş kişiye kadar kişi başı 6 eur fark veriyorsunuz. 14 yaşına kadar çocuklar ebeveyn ya da anneanne-babaanneler / dedelerle seyahat ettiği sürece ücretsiz. Yani iki kişi gidiş dönüş o gün her iki şehirde de kullandığımız tüm ulaşım dahil 30 eur’ya seyahat etmiş olduk. Bahsettiğim bilet fiyatları hep ikinci sınıf, 8 eur farkla elegansiya seviyenizi arttırabilirsiniz ama içerik / hizmet olarak sınıfımız nerede birincilik mertebesine çıkıyor evrenin bilinmezlerinden. Bence kasmayın birinci sınıfta kuş kondurmuyorlar hatta hiç farkı yok. Bu bileti makindeden değil de gişeden alırsak 2 eur kadar fark ödüyormuşuz. Bir de bileti aldıktan sonra seyahat edecek olanların ismini üzerine yazmamız gerekiyormuş. Biz bu kuralı bilmediğimiz için yazmadık ama kontrol de olmadığı için yazmamanın ne gibi bir cezası var bilmiyorum. Bir de her eyaletin bu tip bileti var BW eyaletine özel bir durum değil.

Peki diğer eyaletlerden geliyorsak napıcaz? Bu biletin yine aynı şartlarla tüm Almanya’yı kapsayan versiyonu var. O da iki kişi için 52 eur. Bu bileti Nürnberg gezi rehberinde daha detaylı anlatacağım. Ama gideceğiniz mesafeye göre bu bilet yine de pahalı olabilir. Ben diğer şehirleri çalışmadığım için daha fazla yardımcı olamayacağım. Bu durumda da en yakın DB danışmasına gidip bilgi istemekte faide var. En uygun opsiyon konusunda çok yardımcı oluyorlar. Bavyera eyaletinde genelde banka gibi makineden numara alıp sıradan çağırma şeklinde yardımcı oluyorlarmış, Stuttgart’ta büyük istasyonların hepsinde genelde danışma kabininin önünde sıraya girmek suretiylen yardım alıyorsunuz. Frankfurt konusu beni açımdan tamamen kapsama dışı ama orada da belki yakınlıktan yırtabilirsiniz. Yakınlık demişken Stuttgart – Heidelberg bir buçuk saat kadar sürüyor.

Kanımca gezilecek yerlerden uzun bir ulaşım kısmı olacak bu rehberde 😀 bilet işini hallettiniz, Heidelberg Hbf’da (merkez tren istasyonu) indiniz hemen bir eski şehri gezmek istediniz o zaman seçeceğiniz rotaya göre 35 (şehir merkezinin içinden) ya da 45 (nehir kenarından) dakikada yürüyerek hedef destinasyonunuza ulaşabiliyorsunuz. Bu aşamada aktarma bir ulaşım aracı kullanmak isteyebilirsiniz. Biz nehir kenarından yürümeyi tercih ettik çünkü ilk hedefimiz eski köprü idi. Nehir dedim, Romantik Ren turu filan dedim ama buradaki nehir bizi Stuttgart’tan beri takip eden Neckar Nehri. Esslingen’de de kendisiylen hoş beş etmiştik. Bu nehrimiz Ren’in kendisi olmayabilir ama Mannheim’da Ren’e katılmadan önce bir Heidelberg’e uğrayıveriyor yani kavuşma yakın.

Biz gittiğimiz yerleri yürüyerek gezmeyi sevdiğimiz için merkez istasyondan her hangi bir şeye binmedik. Normal bir tempo ile istasyondan eski köprüye ulaşmamız yaklaşık 45 dakika sürdü. Yol keyifli; bir tarafta nehir, her iki yanında özellikle çatıları aşırı sevimli binalar. Almanya’nın güney bölgesinde gezdiğim yerlerin genelinde çatılar beni benden aldı. Ben de öyle çatı istiyorum 🙂 Nehir ve köprüye dönecek olursam o eski köprülerden kimler kaldı…. ya mı bağlasam 😀 köprümüzün eskiliği 250 yıllık bir geçmişinin olmasından geliyormuş. İşte her şey görece filan buralardan doğmasın da nereden doğsun farz misal Paris’teki yeni köprü (pont neuf) 440 senelik bizdeki Yeni Cami 355 senelik. Köprü güzel şirin bir şey ama hakkını yemeyeyim. Girişindeki fotografik enstantaneler restorasyondaydı ama heykelleri manzarası filan gayet turist gönlümüzü memnun edecek bir nokta. Ayrıca bir tarafından Heidelberg Kalesi manzarası veriyor ki sisli havada ayrı mistik duruyordu.

Köprünün olduğu yer aynı zamanda eski şehir. Turist Almancası dersimizde demiş miydik Altstadt – Eski şehir diye? Sanki demiştik – ok o zaman devam edelim 🙂 Kale tarafına doğru ilerleyecek olursak burada biz gittiğimizde Noel Pazarı fragmanı tadında bir Yılbaşı Pazar alanı vardı. Genel Almanya illeri gibi Heidelberg’in de Noel Pazarları pek meşhurmuş. Ama Noel Pazarı Noel ertesi günü balkabağına dönüşüyor yani pazarları gezmek isteyenler dönemine dikkat etsinler. Biz kaleye doğru devam edelim. Köprünün oradan yaklaşık on dakikalık yokuş yukarı yol alırsak kalenin girişine ulaşmış oluyoruz. Kale’ye giriş ücretli ama bir noktasına kadar gezmek serbest, serbest olmayan noktayı gişelerden anlarsınız ayrıca bahçeleri de ücretsiz gezebiliyoruz. Biz kalenin ücretsiz gezilebilen yerlerini gezdik, bahçeye de niyetlendik ama hasta bedenlerimiz bu da can be kardeşim diyerekten çok el vermedi 🙂

Biz sonra bir yerde bir şeyler yedik ve piyasa caddesini boylu boyunca geçerek şehir merkezinden tren istasyonuna döndük. Bu rota da 35 dakika kadar sürüyor. Eski şehrin ana caddesi dediğim yer (Hauptstrasse) Almaya’nın en uzun yaya yollarından biriymiş. Binalar zaten minnoş, onun için çok keyifli bir yol.

İlk baharda buraları ayrı keyifli oluyormuş. Son baharda da renklerine doyum olmaz kanımca. Güzel bir yer vesselam insanın içi açılıyor 🙂

Biz günü birlik bu kadar gezdik ama bahsettiğim alanlara ek buranın filozoflar parkuru da Heidelberg turizm aktivitelerindenmiş. Ayrıca üniversitesi meşhurmuş ki bu üniversitede Almanya’nın en eski üniversitesiymiş, 1386 yılında kurulmuş yani 633 senelik… mezunları / akademik kadrosu 56 nobel ödülüne layık görülmüş. Bu alanda Almanya’da birinci Avrupa’da dördüncü dünyada onüçüncüymüş.

P.S. 1 Rumpelstilskin Türkçeye Hariparibuşki Baripinpon olarak çevrilmiş dersem doğru masalı kimler hatırlar? Hadi kimseyi kastırmayım; samandan altın ip dokumak zorunda bırakılan kadına 3 günde ismini bilemezse çocuğunu almak kaydıyla yardım etmeyi vaad eden sinsi varlık olur kendileri.

P.S. 2 Heidelberg’in hayatımıza kazandırdığı bir sürü bilimsel önemli kimse var ama en çok gönlümüzü Michael Fassbender ile şenlendiriyor.

P.S. 3 II. Dünya savaşında Heidelberg, Esslingen, Tübingen, Nürnberg ile birlikte müttefik devletler tarafından bombalanmayan nadir Alman yerleşim bölgelerinden biriymiş. Tam sebebi budur denmemekle beraber ağır sanayi olmaması, üniversite şehirleri olması ve ulaşım bakımından gelişime çok açık olmaları bunun nedeni olabilirmiş.

P.S. 4 Pek romantizmine yakışmayacak şekilde 1930-40’larda Nazi Partisinin en çok oy aldığı yerlerden biriymiş.

14 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. tropique dedi ki:

  Elinize dilinin sağlık. Çok kısa sürede olsa burayı görme fırsatım oldu ama hala tam tadına varamadım, hep zamanım azdı.

  Benim de HD’de yaşayan akrabalarım var havaalanı için hep Frankfurt’u tercih ediyorlar, Stuttgart’a kıyasla daha rahat ulaşıldığını ve daha fazla Türkiye’ye sefer olduğunu söylerler.

  Keyifli geziler.

  Liked by 1 kişi

  1. basakebcim dedi ki:

   Bilgi ve yorumlarınız için teşekkürler 🙂

   Beğen

 2. Aşına Buyruk dedi ki:

  Almanya, soğuğuna aldırış edilmeden kışın gezilmesi gereken bir ülke bence 🙂 Siz de tadını çıkarmışa benziyorsunuz…

  Beğen

  1. basakebcim dedi ki:

   Evet keyifle gezdik 🙂

   Liked by 1 kişi

 3. Almanya gerçekten kışın çok güzel oluyor. Bavyera’nın epey altını üstüne getirdim, bu tarafları da bir gün gezmek istiyorum. Kışın diyorum ama, Noel zamanı daha da güzel.

  Bu arada isim yazmayınca görevli sadece isim yazdırıyor, öyle onay veriyor. Bu mühim bilgiyi paylaşmadan geçemedim :)) Benim tüm yolculuklarımda kontrol oldu, hatta sabah 9.00 şartını atlayıp saat 8.55’te gelen bilet görevlisine 15 Euro fark ödedik. 🙂

  Nice böyle güzel gezilere 🙂

  Liked by 1 kişi

  1. basakebcim dedi ki:

   Bilgiler için teşekkürler 🙋🏻‍♀️ Aynen gezmek güzel şey 🤗

   Liked by 1 kişi

 4. ece özer '' dedi ki:

  Fotoğraf ayrı yazılar ayrı güzel olmuş, tebrikler 😊 Almanya’ya seyahat etmek, hedeflerim arasında. Umarım bir gün bizim de yolumuz düşer 🌍

  Beğen

  1. basakebcim dedi ki:

   Çok teşekkürler 🤗 Güney Almanya gerçekten çok keyifliyimiş inşallah sizin de yolunuz en kısa zamanda oralara düşer 🙏🏻💫

   Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s