Romantik Bir Mahkeme Şehri – Nürnberg Gezi Rehberi

Romantik gezi rotamızdaki ikinci şehrimiz Nürnberg. Stuttgart ya da Heidelberg rehberinde dediğim gibi buranın romantizminin tadı ilk bahar aylarında çıkıyormuş. O zaman yılbaşı zamanında Noel pazarları yeni toparlanmışken biz size bir mahkeme şehri olarak Nürnberg rehberi sunalım …. ya da sunmayalım 🙂 ama bu konuya hamişlerde değineceğim.

Nürnberg Ulaşım

Ben kendi kullandığım rota harici ulaşım konusuna pek odaklanmıyorum. O bakımdan sadece Stuttgart – Nürnberg ulaşımı hakkında bilgi sahibiyim. Ama sürekli ucuz bilet peşinde olmamdan mütevellit buralarda bir hava alanı olduğunu bilgisine de haizim. THY de direkt uçuyor sağ olsun. Diğer havayolu şirketleri hakkında bir bilgim yok. O kısmı siz araştıracaksınız artık.

Biz Stuttgart’tan trenle geldik. Stuttgart (Baden-Württemberg Eyaleti) ile Nürnberg (Bavyera) aynı eyalet kapsama alanında değil. O bakımdan bizim BW eyalet bileti yalan oluyor. Ama Alman demiryolları yılbaşında o soğukta buralara gelmiş bizleri promosyonlardan alıkoymuyor sağolsun. Eyalet bileti olmazsa bize tüm Almaya bileti öneriyorlar. Bu biletin adı Quer-Durchs-Land – bir kerede hatasız söylerseniz üstüne para veriyorlar dermişim 😛 tabi ki yok öyle bir şey!

Bu bilet de kullanım bakımında eyalet biletine benziyor. Bu sefer kendi eyaletimizde değil tüm Almanya’da nereye gittiğimizle ilgilenmiyor biletimiz. Tam atarlı ergen tavrı 😀 Zaten bir kerede söyleyeceğimiz ismin de tercümesi boydan boya Almanya gibi bir şeymiş. Her neyse. Bu biletin baz fiyatı 46 eur. İkinci kişiden beş kişiye kadar kişi başı 8 eur ekleyerek sabah 9:00’dan bir sonraki sabah 3:00’e kadar istediğimiz tüm IRE, RE, RB, ya da S trenlerine binebiliyoruz. Haftasonları gece yarısından itibaren bilet kullanıma hazır oluyor yani sabah 9:00’a kadar beklememize gerek yok. Eyalet bileti gibi bu bilet de IC, EC, ICE yani hızlı trenlerde geçmiyor. 14 yaşına kadar çocuklar ebeveynleri ile seyahat ediyorlarsa ya da büyükanne ya da büyükbabalar mevcutsa ücretsiz. Bir de ara sıcak bilgi geçeyim 5 yaşına kadar çocuklar toptan ücretsiz. Eyalet biletinden farklı olarak bu bilet sadece ikinci sınıfta geçerli yani ek ücret ödeyerek elagansiya seviyenizi arttıramıyorsunuz. Bir de eyalet bileti şehir içi ulaşım araçlarında geçerli iken bu bilet geçerli olmuyormuş.

Bileti aldıktan sonra kullanacak kişilerin isimlerini yazmak gerekiyormuş. Bu kural eyalet bileti için de geçerli. Biz bu kuralı bilmediğimiz için yazmadık ama bilet kontrol eden de olmadığı için cezai durumu nedir yazmamanın bilmiyorum. Siz bileti almışken adınızı da yazıverin. Biz biletleri hep makinelerden aldık eğer gişeden alırsak genelde 2 eur kadar farkedermiş.

Bu biletle binebileceğiniz normal trenlerle Stuttgart – Nürnberg yaklaşık iki buçuk saat sürüyor.

Nürnberg Gezilecek Yerler

Bu paragraf fazla bir detay maalesef içermeyecek çünkü Gülşen de ben de hasta olduğumuz için enerjimiz yettiğince etrafta takıldık.

Nürnberg Hbf eski şehir merkezine beş dakika uzaklıkta. Trenden indiğimiz gibi Nürnberg’in İstiklal Caddesi muadilinde kendimizi buluyoruz. Bu caddenin üzerinde sevimli bir kilise vardı. Oradan kaleye doğru devam edersek yol üstünde Noel Pazarının kurulduğu alan var. Yılbaşında pazar yok maalesef.

Pazar alanında gezilmeye müsait bir kilise daha var. Etraftaki binalar da sevimli. Almanların en önemli ressamlarından Albrecht Dürer’in evi de buralarda. Biraz ilerisi de Nürnberg kalesi. Kalenin manzarası güzel kale sevimli.

Biz günü birlik bu kadar aktivitede bulunduk yani aslında bu yazı inşallah büyüyünce Nürnberg gezi rehberi olacak. Hatta Stuttgart – Heidelberg – Nürnberg gezi rehberlerini Alman Demiryolları ucuz bilet bulma serisi yapsam daha makul olacak gibi 🙂 Ama daha detaylı rehber çıkana kadar eldeki budur 🙂

P.S. 1 Nürnberg ikinci Dünya Savaşında bombalanmayan nadir Alman şehirlerinden. İkinci Dünya Savaşı dediğime göre Nürnberg’in savaş geçmişine giriş yapabilirim. Burası Nazi Partisinin en güçlü üslerinden biriymiş, Nazi Partisinin sembolik doğum yeri kabul ediliyormuş. Ayrıca partinin yıllık propoganda toplantıları burada yapılıyormuş ve Nazi Partisinin tüyleri diken diken eden türlü insanlık suçlarına zemin hazırlayan yasalar burada düzenlenmiş.

P.S. 2 II. Dünya Savaşı sonunda Lüksemburg ve Leipzig savaş suçları mahkemelerine ev sahipliği yapması düşünülen diğer iki aday şehirmiş. Nürnberg’in bombalanmamasından dolayı adalet sarayı ve hapishane binalarının hala sağlam olması, ayrıca mahkeme salonlarının büyük olması ve Nazi Partisi’nin burada yargılanmasının sembolik anlamının olması Nürnberg’in seçilme nedenleriymiş.

P.S. 3 Mahkemelerde tüm suçlar dört ana başlık altında toplanmış; 1- Barışa karşı işlenen suçlara ortak olmak 2- Barışa karşı savaş yürütmek, saldırganlık ve diğer suçları başlatmak 3-Savaş suçları ve 4- İnsanlığa karşı suçlar. Toplamda 24 yüksek rütbeli parti üyesi asker yargılanmış. 12’si ölüme mahkum edilmiş, ikisi beraat etmiş.

P.S. 4 Buralar artık hep romantik rota (çevresi 🙂 ). Yani çok şükür ki eski günlerinden eser yok şimdi 🙂

P.S 5 Burada kurulan Noel pazarı en özellikli Alman Noel pazarlarından biriymiş.

6 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. methedrs dedi ki:

  elinize sağlık

  Beğen

  1. basakebcim dedi ki:

   Teşekkürler 🤗

   Beğen

 2. stareliph dedi ki:

  Ben de Nürnberg’e gitmiştim seneler önce ama iş sebebiyle olduğu için ne yazık ki bu güzel yerleri görememiştim. Bu yüzden yazınız benim için daha anlamlı oldu. Teşekkürler:) https://elifibloguyasamadair.wordpress.com/2019/01/02/sirinler-koyu-kapadokya/ siz de benim blog yazılarımı okumak isterseniz çok sevinirim. Sevgilerle.

  Beğen

  1. basakebcim dedi ki:

   Merhaba! güzel yorumlarınız için çok teşekkürler 🙂

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s