Safranbolu’ya Ek Yapmalık Tokatlı Kanyonu Gezi Rehberi

İnsta’ya buradan fotoğraf yüklediğiniz zaman etrafınızdaki çoğunluk kimsenin biraz da akıl sağlığınızı sorgulayarak hafta sonu Tokat’a mı gittin sorgulamasına maruz kalacağınızı belirterek başlayalım bu günlük yazı konumuza.

Safranbolu civarına gelmişken bu da aradan çıkıversinden öteye gidiyor mudur pek bir bilgim yok ama kendi çapında özelliği olan bir kanyonmuş.

Bu özellik bizim cahil benliklerimizde aman da ördekler pek sevimliden öte bir intiba yaratıyor mu …. aslında pek değil ama tabi doğadan, yeşilden fazlasıyla koparılmış benliklerimizi şenlendiren bir ortam mevcut.

Kanyonun bir kuş bakışı gözlemlemelik cam seyir terası mevcut. Giriş ücreti 5,5 TL (2019). Biraz yanında yükseklik korkunuza meydan okumalık zipline da var. Kanyonu bu şekilde boydan boya geçmeyi tercih edenlerin mevcudiyetine tehdit oluşturan bir durum yok gibiydi.

Bir de onun biraz ilerisinde park gibi gezmelik bir yürüyüş alanı var. Onun da giriş ücreti 4 ya da 5 lira gibi bir şeydi. Biz en çok bu kısmı sevdik, ama parkur biraz kısa geldi. Sonra Tokatlı kanyonunun özelliği olan özellik neymiş diye araştırırken insanların 9 km’lik bir parkurdan bahsettiğini gördüm ama biz parkuru göremedik. Ama varlığından haberdar olmadığımız için aramamıştık da.

Buradan çıktıktan sonra biz ertesi gün iş olduğundan İstanbul yoluna revan olduk ama kanyonun oralarda bir de gezmelik mağara var.

Yolculuk boyunca yemek genel fiyaskoya bağladığından pek de beklentiye girmeden Sakarya’da Köfteci İsmail’de (Ramada Otelin altı) köfte – kabak tatlısı – ekmek kadayıfı üçlemesine girdik. Aman da unutulmaz bir damak şöleni olmasa da içerik bizi tatmin etti.

P.S. 1 Duyara gerek yok, Tokat hakkında hiç bir şey bilmiyorum, sadece yaşayacağınız reaksiyona elçilik yapıyorum 🙂

P.S. 2 Kanyon alanına girdiğinizde ilk göreceğiniz otopark ücretli, bu ücret hiç bir 34 plakayı üzmez, ama ekonomi yapmak isterseniz biraz ileride ücretsiz otopark da mevcut.

P.S. 3 Çoluk çocuk eğlemek isterseniz ilk otopark yanında bir ters evde mevcut. Yine instagrama aktivite olsun diye yapılmış her şeyin baş aşağı duruyormuş izlenimini verdiği bir gezi alanı kendisi.

P.S. 4 Kanyona giriş – çıkış biraz sıkıntılı. Biz 29 Ekim’de gittiğimiz için olabilir ama bana mevsiminde hafta sonları aynı yoğunluğu yaşıyordur izlenimi verdi.

P.S. 5 Biraz da ulaşım dan bahsedeyim. Kanyon Safranbolu’ya çok yakın. Önce navigasyona yazın sonra tabelaları takip edin. Bu anlatımdan hiç yazmayaydın daha iyiydi diyebilirsiniz. En doğal hakkınız 😀 Ama bu anlatımlan bile kanyonu rahat bulursunuz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s