Yılbaşı Geçirmelik Hanover Gezi Rehberi

Tabi ki Hanover Gezi Rehberimi pazarlama amacındayım ama konudan az bağımsız Almanya’yı sevmeye başlayabiliriz. En azından ben başladım 🙂 Hamburg ve Berlin güzel, popüler, hip filan ama bende yerel kimselerinin saçma kural bağlılıklarından ötürü bir sempati yaratmamıştı. Kuralları yıkıp da anarşi yaratalım gibi isyankar bir tavrım yok. Dünyanın her hangi bir yerinde gayet doğal karşılanan bir top dondurmayı iki çeşit seçebilir miyim şeklinde basit taleplerimin vergi kaçırmayı teklif etmişim gibi karşılanmaması ya da gişede bilet satan memura biletle ilgili soru sorduğumda böbreğini istemişim gibi davranmaması benim için yeterli. Hoş Hamburg’da bu tip şeyler de yaşamadımdı ama nedense bende sempatik bir iz bırakmamış.

Geçen yılbaşında Stuttgart-Heidelberg-Nürnberg gezimiz beni Almanya’ya karşı nötr’lemişti. Hatta Gülşen’in de benim de çok hasta olmamıza rağmen kendisi 2018’in en sevdiğim gezisi olmuştu. Tabi ben tüm coğrafya’ya hakim olmadığımdan bünyemde oluşan sempatiyi sıcak güney kabile insancıklarına bağlamıştım. Bu eyaletimizin de içinde bir güney iması olmasından mıdır (aslında Aşağı Saksonya) artık epey bir kuzeyde olmasına rağmen insanlar gayet sevimli, yardımcı ve kibardılar. Ayrıca ben kesinlikle küçük şehirlerden daha çok keyif alıyorum. Bir de bu bölgeden hiç beklemediğim bir ekonomi bütçemizde vuku bulunca Almanya sempati notum durağandan gelecek yılbaşı hangi şehrine gidiyoruza dönmüş durumda 🙂

Istanbul – Hanover Ulaşım

Ben yaz sonu yılbaşında ucuz bilet nereye var diye bakınırken karşıma çıkan en uygun destinasyon Stuttgart’tan sonra Hanover idi. Pegasus biletleri bir tık daha ucuzdu ama Türk Hava Yolları ile de arasında çok fark yoktu. Biz biraz konfor sevdiğimiz için tercihimizi THY’den yana kullandık. Başka havayolu uçuyor muydu açıkcası hatırlamıyorum ama sizin yolunuz benim bloguma düştüyse zaten ulaşım konusunu havada karada çözersiniz.

Havaalanı – Şehir Merkezi Ulaşım

Ben gittikçe daha tembel bir gezici haline geliyorum. Açıkcası geziden önce çoktan seçmeli ulaşım olasılıklarını araştırmadım. Burası Almanya nasılsa tren gidiyordur deyip sitesinden hangi hattın şehir merkezini kendine uygun gördüğüne baktım ki o hat S5 imiş. Bu hattın verdiği hizmet için kendine tek yön kişi başı biçtiği bedel 3.70 eur. Havaalanında tren istasyonuna yönlendirmeler var, bilet makinasında da Türkçe dil seçeneği mevcut. Hangi bölgeleri kapsama alanına almalıyım sorunsallarını direkt es geçen havaalanı – şehir merkezi seçeneği mevcut. Ama çok merak ediyorsanız A-B bölgelerini kapsayan 2-Bölge bileti güvenli seyahat için yanımızda bulunması gereken yolculuk belgemizmiş. Makinalarda nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği mevcut.

Eğer merkezde kalmıyorsanız yine benim kapsama alanım dışında kalıyorsunuz. Ne yapayım ben bu eyaletin taksisi değilim 🙂 Ama hayrına havaalanı ulaşımını araştırdığım linki de buraya bırakabilirim. Siz oradan kendinize uygun bir şey seçersiniz.

Hanover Konaklama

Otelin adı neydi diye booking’e bakarken gördüm rezervasyonu 26 Ağustos’ta yapmışım. Erken rezervasyon anlayışın nedir bacım diyecek olanlara günün karşıma çıkıvermişken yazıvereyim infosu olsun. Otelin adının benim standartlarıma göre uzun olmasından mütevellit hatırlayamamam olumsuz bir intiba oluşturmasın. Biz kendisinden çok memnun kaldık. Benim hafızama zor anlar yaşatan otelimizin adı Boutique 300 Hannover City. Centro Oteller zincirine aitmiş. Ben şahsen zinciri tanımam ama çok memnun kaldık bundan sonra tanımak için caba sarf edebilirim. Rezervasyon yaparken daire filan gibi bir tanımlama gördümdü ama biz oteli yatmak için kullandığımızdan banyo ve yatak harici olanaklarını detaylı incelemiyorum. Bu da beklenti seviyem hakkında size bir fikir versin 🙂 Odaya girince gördük ki kendisi 1+1 imiş; bir yemek odası bir da yatak odası mevcutmuş. Ortam gayet ferah aydınlık geniş. Beklentimiz olmasa da karşımıza çıkınca bizi mutlu eden küçük sürprizler 🙂

Bu otel merkeze yürüyerek 15 dakikadan az sürüyor. Etrafta bol market de vardı. Restaurantlar da yakındı. Odamız gayet sessizdi, wifi çok iyi çalışıyordu ve de kahvaltısından çok memnun kaldık. Yataklar biraz yumuşaktı, ben sert yatakta daha rahat uyuyorum ama bu durum da uyku kalitemizde her hangi bir sorun yaratmadı 🙂

Bir de son olarak otelimiz tarihi bir binaymış bu bakımdan mıdır yine pek ilgilenmedim ama asansör yok. Bizim açımızdan problem teşkil etmiyor, edebilecek olanlara gerekli bilgiyi sağlamış olalım.

Hanover Gezilecek Yerler

Ben uçak biletlerine bakarken Stuttgart’tan sonra en ucuz bilet Hanover’i görünce ha tamam ya ben bu bileti alayım hemen demedim. Önce bir harita açıp baktım nereye düşüyor diye. Hatta ondan bir tık daha pahalı Bremen biletini de bir düşündük ama sonra cimri benliklerimiz Hanover’in Bremen’e kıyasla daha uygun maliyetlerine teslim ediverdi kendini. Yani kısaca değil gezilecek yerleri kendisi hakkında bile hiç bir fikrimiz olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Benim genel tecrübelerim böyle hiç bir şey beklemeyince küçük şehirler insanı çok mutlu ediyor.

Hanover’in de genel Almanya şehirleri gibi sempatik bir eski şehir / pazar yeri bölgesi var. Burası Altstadt – ve Marktplatz Almanca’da eski şehir ve pazar yeri demek olduğu için buraya özgü bir tanımlama değil. Bir de her şehirde benim çözemediğim bir ıhlamurlar altı bölgesi oluyor. Bilen biri varsa Allah rızası için beni aydınlatsın nedir bu ıhlamurlarla Almanların duygusal durumu. Hoş ıhlamurlar benim de en sevdiğim ağaçlardan 🙂 Hanover’ın da kendi payına düşen bir hip Linden bölgesi var.

Buralar merkez ve civarı elinizin altındaki yerler. Mesela Linden’deki Hanover’in Grimm Kardeşler masalları payına düşen Die Drei Brüder (3 Erkek Kardeş) enerji santrali bizim otelin camından gözüküyordu. Bu santralin ocak çakmağı şeklindeki kuleleri şehir silüetine katkıda bulunuyormuş. Bu yorumdan da anlaşılacağı gibi biz camdan bakmaktan öte kendisine pek odaklanmadık. O bakımdan Grimm kardeşler benzetmesi nasibini nasıl neden almış kısmı da benim açımdan boş küme. Zaten öyle bir masal olduğunu da bilmiyordum.

Ama bölgeyi de gömmüş olmayayım olayınız enerji santralini görmek değil, Karaköy ayarında hip bir mahallede takılmak.

Merkezden biraz uzaklaşmaya karar vermişsek Herrenhauser Garten’e doğru yol alabiliriz. Buraya merkezden (Kröpke durağı) U4 & U5 numaralı hafif raylılarla ulaşabiliyoruz. Yönümüz 4 numara için Garbsen, 5 numara için Hannover Stöcken. Yolculuk süremiz yaklaşık 20 dakika. Yolculuk için biletimizin birinci bölgeyi kapsaması yeterli ve günlük bilet 5,60 eur.

Buraya gelme sebebimiz Versailles ayarında royal bahçe gezmesi. Hanover prensliğimiz aynı zamanda artık bilmem kaçıncı derecedense İngiltere tahtını da varisleriymiş, ve etrafa turizme katkı bir takım saray bahçe bina edip bırakmışlar. Bu gezide hiç bir konuya derinlemesine odaklanmadığım için çok fazla detay veremiyorum – hadi size gün doğdu 😀 – ama biz bahçeleri kışın bile gezmekten çok keyif aldık.

Google resimlerine bakılırsa ilkbahar – yaz – sonbaharda tadından yenmez manzaralar sunuyormuş. Bahçeler Versailles tadında ama içindeki saray Küçüksu Kasrı etkisi bile yaratmıyor. (Küçüksu Kasrını da gömmüş olmayım şimdi, pek minnoş bir şey kendisi hatta kesin bu bahçedeki saraydan da daha güzeldir, sadece Küçük olarak başlamasından ötürü benim teşbih alanıma girme talihsizliğini yaşadı). Biz gelmişken gezdik siz kendiniz karar verin. Sırf bahçe gezmek isterseniz tam olgunluğa ulaşmış bir yetişkin 4,5 eur, saray ile kombinlemek isterseniz Hanover Kültür Bakanlığı da sarayın anca 1,5 eur edeceğine karar vermiş.

Biz geri kalan günlerimizde Bremen ve Goslar’ı gezmeyi uygun gördük. Sonuçlarında da pek memnun kaldık. Ama siz şehir içinde takılmak isterseniz ve doğa gezmesi için daha uygun bir mevsimde gelmişseniz Maschsee (göl gezmesi), yine Hanover prenslerimizin bize turistik aktivite uygun gördüğü Marienburg Kalesi ve ilgilisi için Hanover Hayvanat Bahçesi seçenekleriniz mevcut.

Goslar

Ben genel eğilimim olduğu üzere Bremen ve Goslar için günü birlik rehberler hazırlamayı planlıyorum. Yine genel eğilimin olduğu üzere tüm yazıları yazmadan hiç bir yazıyı yayınlamam. Onun için bakalım hangi bahara kısmet bu yazılar 😀

Bremen

Bir de önizleme olması bakımından Bremen ve Goslar’dan birer resim karesi alt – üst buralarda konduracağım. Kendime reklam 🙂

Hanover Yeme – İçme Rehberi

Artık mevsimi midir yoksa her dem mevcut mudur tüm Almanya’nın milli değeri midir bratwurst’ları (sosis) her yerde gözünüze sokuyorlar. Bu meretlerin vegan da dahil olmak üzere çeşitli opsiyonları var. Ben daha hiç bir Almaya gezimde yemedim. Sosis sevmem, kokusu da bana çok ağır geliyor. Kendi bedenim kendi kararım 😀

Bir de mevsim normallerinden bahsetmişken sıcak şarap olayımız var. Biz yılbaşı akşamı artık bu sıcak şarap olayına bir girelim dedik ama zabıta bizim pazarı dağıtmıştı muvaffak olamadık! Hanover’de tren istasyonunun olduğu bölgede sempatik bir pazar alanı vardı fakat yılbaşı akşamı trenden indiğimizde karşımızda bir sürü polizei amca ve hiç var olmamışcasına boş bir alan gördük. Biz de nasip deyip kendimizi açık bulduğumuz ilk bara attık orada da kısmetimize mojito düştü 🙂

Normal öğünlere gelecek olursak, biz Hanover’de bir tam bir yarım gün geçirdik gibi oldu. Bu süre içerisinde Francesca & Fratelli (Pizzacı) ve Backhaus (steak house) da yemek yedik, Balzac Cafe’de kahve – tatlı yaptık. Balzac’lar da anladığım kadarıyla Coffee Fellows gibi yerel bir zincir cafe. Hem Backhaus hem F&F çok başarılı idi tavsiye ederiz. Balzac Coffee de çok sıcak bir mekan, ayrıca wifi çok iyi çalışıyor.

Özünde bu kısım tabi ki bir yeme içme rehberi değil biz ne yedik ne yemedik paragrafı 🙂

Noel Pazarları

Bu memlekette masalcılık alıp başını gittiğinden midir, Noel pazarları en baba tema parklara taş çıkaracak nitelikte. Ama Noel Pazarları Noel bitene kadar en şaşalı günlerini yaşıyor / yaşatıyor, sonra noel ertesi balkabağına dönüşüyor. Bizim gibi yılbaşında gelmişseniz aslında düşük sezon tarifesine girmiş bulunuyorsunuz. Buraya kadar yeterince moralmanınızı çökerttimse Aşağı Saksonya bizi Noel Pazarı bakımından şaşırttı diyebilirim. Yılbaşı gününe kadar Hanover’de ve biz o gün gördüğümüz için yılbaşından bir gün öncesinde Goslar’da pazarlar vardı. Hatta Goslar Noel Pazarı ihtişamından hiç bir şey kaybetmemiş gibiydi.

4 gece / 4 gün Aşağı Saksonya Gezisi Maliyeti

Şimdi gelelim bu gezide bizi en az Goslar ve Herrenhauser Garten kadar mutlu eden maliyet kalemine.

Son gün uçağımız 11:30’da olduğu için seyahat tam beş gün sayılmaz diyerekten 4 gece 4 gün gibi yazıyorum. Zaten son gün sadece otel – havaalanı tren bileti ve havaalanında su aldık.

Otele kahvaltı dahil 4 gece için 270 eur verdik.

İstanbul hava limanı 5 gün otopark ücreti 192 TL. Bunun 145 TL’si 4 günlük abonman bedeli, gerisi 5. gün kalan sürenin saat başı ücreti. Havaalanında uzun süreli otopark için abonman indirimi almak istiyorsanız seyahatinizin başlangıcında bu işlemi yapmanız gerektiğini unutmayın. Makinelerin kullanımı gayet kolay ve kredi kartı geçiyor.

27 Ağustos’ta aldığımız uçak biletine kişi başı 895 TL vermişiz. Bir de her yurtdışı seyahat edenin boynunun borcu 50 TL yurtdışı çıkış har(a)cını ekleyelim.

Geri kalan yeme – içme, eyalet içi diğer şehirler de dahil trenlerle ulaşım, bahçeler giriş ücretleri vs iki kişi 235 eur harcamışız. Bu kalemi biraz açacak olursam 29 eur x 2 Hanover – Goslar ve Hanover – Bremen Biletleri. Bu biletler eyalet bileti ve hareket ettiğiniz ve vardığınız şehirdeki şehir içi ulaşımı da kapsıyor. 6 eur x 2’yi bahçelere verdikti dedimdi yukarıda. Hava alanı (3,70 eur x 4) ve günlük bilet tutarlarını (5,60 eur x 2) da yukarıda yazmıştım Geri kalan tutarını da toptan yiyip içmişiz.

Bu durumdan evden çıkıp eve gelmelik tüm masraflar kişi başı yaklaşık 415 eur yapıyor.

P.S.1 Hanover Prenslerimizin İngiltere Tahtındaki iddiaları Hanover veraset haklarının sadece hanedanın erkek üyelerine verilmesi sebebiyle İngiltere tahtına Kraliçe Viktorya çıkınca bitmiş. Daha önce iki taraftan biri diğerini de yönetiveriyormuş.

P.S. 2 Bu gezinin ana hatlarını toptan şu siteden oluşturdum. Ben pek faidesini gördüm, sizin de Hanover’e gitme niyetiniz varsa bence bir göz atın.

P.S. 3 Bu ilimize Urfa toptan çökmüş gibi bir izlenim edindik 🙂

4 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s